Bezpłatny Spływ Przełomem Dunajca
rzepiękne widoki, górska sceneria Tatr i Spiskiej Magury, specyficzny urok drewnianych tratw oraz relaksujący widok na nurt Dunajca – to nie jedyne zalety słowackiego spływu, który zdobywa nowych entuzjastów, stając się tym samym coraz bardziej konkurencyjny względem rodzimego.
Trasa wzbogacona jest o zwiedzanie Czerwonego Klasztoru którego historia sięga już XIV wieku.
Opis trasy do spływu
Aby dostać się do Czerwonego Klasztoru oraz Przystani Flisackiej należy udać się do Sromowiec Niżnych i przejść przez most (1) na rzece Dunajec na słowacką stronę. Mamy dwie możliwości, aby skorzystać ze spływu po słowackiej stronie.
Wariant pierwszy – po przejściu przez most, można udać się na prawo (10 min – niecały 1km) do głównej przystani flisackiej, która znajduje się obok pensjonatu i restauracji Pltník (2), gdzie serwowane są regionalne słowackie dania (nasi goście mają 10 % rabatu) i stąd rozpocząć Spływ Przełomem Dunajca (wystarczy okazać otrzymany bilet).
Wariant drugi – po przejściu przez most, kierujemy się tym razem na lewo, w stronę unikalnego Czerwonego Klasztoru (3) (pieszo 5 min – mniej niż 0,5 km). Na dziedzińcu klasztoru znajduje się jedna z najsłynniejszych restauracji „Pod Lipami” (3) (ceny bardzo przystępne) . Tu możemy zwiedzić muzeum – zabytkowy klasztor kartuzów i kamedułów i też skorzystać z przystanku znajdującego się naprzeciw klasztoru (Flisacy zatrzymują się jeżeli są wolne miejsca na tratwach) lub wrócić do pensjonatu Pltník (2), gdzie rozpoczyna się spływ.
Grupy zorganizowane mogą zamówić tratwy na określoną godzinę. Spływ Przełomem Dunajca kończy się na granicy polsko – słowackiej (4), witają nas Słowacy w regionalnych strojach powożący dorożkami, możemy kupić pamiątki, napić się oryginalnej Kofoli, kawy lub piwa (5zł pół litra) płacimy w euro lub w złotych.
Następnie czeka nas kilkuminutowy spacer krajobrazową ścieżką pieszo – rowerową wzdłuż Dunajca. Na trasie ścieżki, która prowadzi do Szczawnicy, możemy bezpłatnie zwiedzić Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego (5). Tu możemy zobaczyć ekosystem leśny Pienin i zakupić pamiątki.